Saturday, August 4, 2012

obs!10 - Astro - The Depth Of A Death (c62)

Astro - The Depth Of A DeathHiroshi Hasegawa (C.C.C.C., Club Skull, YBO² a další), jeden z průkopníků japanoise a power electronics, vypouští na svět další nahrávku. Nikoliv další v řadě, ale další výbornou nahrávku. Tenhle ostřílený hlukař má pořád co nabídnout. Hloubka smrti nabízí jak hrubější pasáže, tak části psychedeličtější, s kvílejícím synťákem, co potěší nejedno srdíčko.

Modrá kazeta limotvaná pouze na 37 kousků. Digiprint obal, obashuje taky xerox fotku z Hiroshiho vystoupení 15.10. 2011 v Praze.

Hiroshi Hasegawa (C.C.C.C., Club Skull, YBO² and more), one of the veterans of japanoise and power electronics, is releasing another album. But not just 'another' album, but another great album! This experienced noiser got still something special to offer. Depth of a Death offers both harsh and synth oriented parts, which will please every noise heart.

Blue tape limited to 37 pieces only. Digiprint cover, also include a xeroxed photo of Hiroshi from his Astro gig 15.10. 2011 in Prague / Czech Republic.

C62 Tape - 5€ (+postage)
PayPal / Contact: obsedante@email.cz
Listen / Download for free @obsedante! bandcamp

1 comment: